عضویت در خبرنامه
پست الکترونیک:
صفحه اصلی | اخبار پژوهش | انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)، زمانی به پیروزی رسید که دنیا دوقطبی بود

انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)، زمانی به پیروزی رسید که دنیا دوقطبی بود

اندازه حروف Decrease font Enlarge font

 

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزت‌الله معتمد، در مراسم سالروز بزرگداشت عملیات والفجر 8، بیان داشت: انقلاب اسلامی ما به رهبری امام خمینی(ره) و پیشتازی روحانیت، زمانی به پیروزی رسید که دنیا دوقطبی بود؛ یعنی یک قطب دنیا در سیطرۀ غرب(کاپیتالیسم و امپریالیسم) و یک قطب دنیا در سیطرۀ شرق(کمونیسم) بود.

وی افزود: در حقیقت یک بخشی از دنیا در سیطرۀ یک جریان منهای مذهب و یک بخشی از دنیا هم در سیطرۀ یک جریان ضد مذهب بود و انقلاب اسلامی ایران در چنین زمانی به پیروزی رسید؛ یعنی زمانی که حکومت‌ها هویت و ماهیت مستقلی از خود نداشتند و هر حکومتی که می‌خواست بقا داشته باشد باید وابسته به شرق یا غرب باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عزت‌الله معتمد یادآور شد: حیات عمدۀ کشورها انگلی و اقماری بود و خودشان حیات مستقلی نداشتند انقلاب اسلامی ایران این قطب‌بندی را به هم زد و یک نوع ادبیات و حکومت نویی به دنیا معرفی و عرضه نمود که آن ادبیات و آن حکومت، ادبیات و حکومت دینی بود که با بلوک شرق و غرب تضاد ماهیتی داشت. تمام دنیا یعنی بلوک شرق و غرب و جریان‌های وابسته به آن‌ها که قبل از انقلاب اسلامی ایران در جنگ سرد در حوزۀ نظری و عملی در تخاصم جدی باهم بودند بعد از انقلاب اسلامی در یک نقطه به وحدت رسیدند آن‌هم مقابله و دشمنی با انقلاب نوپای جمهوری اسلامی ایران بود.

رئیس پژوهشگاه علوم اسلامی امام صادق(ع) بیان داشت: آن‌ها به شکل‌های مختلف با راه انداختن حزب کومله دموکرات در کردستان، خلق عرب در جنوب، خلق مسلمان در شمال غربی و حزب توده را در شمال برای مقابله با انقلاب اسلامی ایران و در کنار این‌ها با بایکد سیاسی، تحریم اقتصادی و بالغ بر 130 کانال رادیویی 24 ساعته علیه این انقلاب نوپا تبلیغات سوء کردند. وقتی از این شیوه موفق نشدند جنگ تحمیلی را راه‌اندازی کردند که کاملاً جنگ نابرابری بود. و عملیات‌های گوناگونی انجام شد ازجمله این عملیات‌ها، عملیات والفجر 8 بود که محاسبات نظامی و سیاسی دنیا را به هم زد به‌طوری‌که بین آمریکا و عراق اختلاف افتاد فرماندهان ارشد عراق می‌گفتند که ایران بدون همکاری آمریکا به‌هیچ‌وجه نمی‌توانست شبه‌جزیرۀ فاو را فتح کند و این چیزی نبود جزء معجزۀ الهی.

وی افزود: اگر بخواهیم جنگ را به صورت یک نمودار ترسیم کنیم باید وضعیت در این نمودار وجود دارد.

1-    از نقطۀ آغاز جنگ تا سقوط خرمشهر، نقطۀ ضعف ما بود. یعنی بعد از سقوط خرمشهر به‌خاطر شرایط حاکم سیاسی در داخل کشور و حضور گروه‌های بسیار متنوع و متضاد در فضای سیاسی ایران و حاکمیت عناصر دولت موقت در اوایل انقلاب و همین جریان بنی‌صدر تا عزل او، دورۀ رکود جنگ بود. ینی هم عراقی‌ها زمین‌گیر شده بودند و توان پیشروی نداشتند و هم ما استعداد و توان عقب راندن عراق را نداشتیم.

2-    بعد از عزل بنی‌صدر نمودار تغییر کرد یعنی با عملیات طریق‌القدس، فتح‌المبین، و بیت‌المقدس که در حقیقت فتح خرمشهر را به ارمغان داشت، این نمودار تغییر کرد و از مجموع حدود 14 هزار کیلومترمربع از زمین‌های که در اوایل تجاوز عراق اشغال شده بود حدود 10 هزار کیلومتر آن در این سه عملیات آزاد شد. یعنی بعد از فتح خرمشهر حداکثر سرزمینی که در اشغال عراقی‌ها بود کمتر از 4 هزار کیلومترمربع بود که در طول مرز مشترک ما که با عراق (1200 کیلومتر مرز مشترک با عراق) در اختیار ارتش عراق مانده بود.

3-    پس از عملیات بیت‌المقدس ما یک افت و رکود یک‌ساله در جنگ داشتیم به‌طوری‌که از عملیات رمضان شروع شد و تا عملیات والفجر مقدماتی که تقریباً عملیات‌ها به اهداف از پیش تعیین‌شده دستیابی نداشتند. و عملیات رمضان، محرم تا والفجر مقدماتی شاهد واضحی به این حقیقت بود که این دشمن، دشمن نیست که در عملیات‌های بیت‌المقدس، طریق‌القدس و فتح‌المبین با او جنگیدیم و در این سه عملیات چیزی بالغ بر 32 هزار اسیر از عراقی‌ها گرفتیم درحالی‌که عملیات رمضان، محرم و والفجر مقدماتی ، قضیه برعکس بود و این وضعیت با آغاز عملیات والفجر 8 در سال 64 و عملیات بدر در سال 6 به پایان رسید.

4-    با عملیات والفجر 8 در سال 64 یک دفعه ابتکار عمل در میدان‌های نبرد به شکل معجزه‌آسایی به دست نیروهای رزمنده سپاه اسلام برگشت این اعجاز در حقیقت نتیجه و حاصل رعایت اصول حفاظتی در قبل و حین عملیات بود

 

Subscribe to comments feed نظرات (0 نوشته شد):

مجموعه نتایج: | نمایش:

نظر خود را بنویسید

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:

Captcha
  • email ارسال به دوستان
  • print نسخه چاپی
  • Plain text نسخه ساده
Poll: قالب سایت
قالب سایت چگونه است ؟
برچسب
برچسبی برای این خبر وجود ندارد
ارزیابی این خبر
0